Transport i logistyka jest wszędzie. To dzięki niemu możemy przemieszczać różnego rodzaju dobra materialne na odległe odcinki. Istotnym elementem transportu są drogi i autostrady.
Przy ich pomocy kierowca może pokonywać ogromne odległości w zasadniczo krótkim czasie. Drogi to sieć, po której porusza się przewoźnik. Bez nich transport lądowy byłby znacznie utrudniony, co przełożyłoby się bardzo negatywnie na światowy rynek gospodarki.
Czym jest transport drogowy?
Definiując transport można znaleźć różne odpowiedzi, jednak najprostszą z nich będzie określenie go jako przemieszczanie ładunków i pasażerów lub dóbr materialnych na drogach lądowych za pomocą pojazdów kołowych.
W Polsce transport lądowy zaspokaja 99% potrzeb wewnątrzkrajowych przewozów dóbr i osób, co pokazuje, że to głównie na tej gałęzi opieramy swoją gospodarkę krajową w logistyce.
Autostrady a transport ciężarowy
Autostrady są bardzo istotnym elementem usprawniającym przewóz towarów lub osób. Zalet tego typu dróg jest wiele, ale jedną z najistotniejszych jest skrócony czas, w jakim towary mogą dotrzeć z punktu A do punktu B.
Autostrady ograniczają także ilość wypadków oraz zmniejszają spalanie benzyny przez poruszające się na niej pojazdy.
Panujące na nich przepisy sprawiają, że kierowcy poruszają się w sposób bezpieczny, co minimalizuje ryzyko wcześniej wspomnianych wypadków. Wpływa to na relatywnie rzadkie występowanie uszkodzenia dóbr materialnych oraz przypadków zagrażających życia przewoźnika.
Jednak mimo tego, iż kierowca porusza się zgodnie z przepisami panującymi na autostradzie, nie jest to jedyny czynnik odpowiadający za bezpieczeństwo towaru w trakcie podróży.
Zabezpieczenie transportowanego ładunku
Ważnym, o ile nie najważniejszym elementem podczas przemieszczania się materiałów jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
Dlatego warto postawić na fachowców w tej branży, którzy dobrze przygotują ładunek do podróży oraz zachowają wszelkie zasady bezpieczeństwa.
Na bezpieczeństwo towaru wpływają również takie czynniki, jak jakość dróg, po których porusza się kierowca.
Jeżeli drogi będą zbyt wąskie, z dziurami oraz prowadzić będą po wyboistych terenach, mimo zabezpieczenia towaru, zwiększa się ryzyko jego uszkodzenia.
Doświadczenie przydaje się nie tylko podczas odpowiedniego zabezpieczania dóbr, ale także przy znajomości tras. W terenach, gdzie gęstość dróg jest bardzo wysoka, takich jak małopolska, kierowca musi wykazać się dobrą znajomością dróg, tak aby zapewnić możliwie jak najszybszy transport na miejsce.
Rozwój na przestrzeni lat
Przez cały XX wiek wzrastała liczba dróg o utwardzonej nawierzchni. Zaraz po II wojnie światowej miały one łącznie około 100 tys. km długości, a w roku 2000 było ich już prawie 250 tys. km.
Niestety, drogi te były nietrwałe, co prowadziło do ich szybkiego zużycia. Mało kogo to interesowało, toteż rzadko podejmowano czynności związane z ich remontowaniem. Głównie budowano lokalne drogi, a nie zwracano uwagi na potrzebę autostrad i dróg ekspresowych.
Po roku 2000 w Polsce znacząco przyspieszył rozwój w tym zakresie. Stało się tak, ponieważ w tym okresie dołączyliśmy do Unii Europejskiej, co umożliwiło nam skorzystanie z dofinansowań, które pozwoliły na budowę większej ilości dróg.
Znaczącym czynnikiem wpływającym na zwiększenie ilości tras europejskich prowadzących do Polski było organizowanie jednej z największej imprezy piłkarskiej, jaką jest EURO 2012.
Transport lądowy jest główną siecią umożliwiającą przemieszczanie się przewoźników między wyznaczonymi trasami. Dzięki nim jesteśmy w stanie przemieszczać dobra materialne oraz pasażerów na całym świecie, zachowując przy tym bezpieczeństwo.