Firma transportowa – jak działa i jak jest zorganizowana

przez | 30 marca 2021

Sektor transportowy jest jednym z ważniejszych w krajowym oraz międzynarodowym systemie gospodarczym. To dzięki firmom transportowym możliwe jest dostarczenie na czas i na miejsce towarów niezbędnych w życiu codziennym. Poniżej opisano, w jaki sposób można założyć firmę transportową.

Rodzaje firm transportowych

Rodzaje firm transportowych

W związku z dynamicznie rozwijającym się w obecnych czasach sektorem transportowym wrasta liczba przedsiębiorstw zajmujących się transportem rzeczy. 

Co ważne, w związku z wymaganiami rynku, ich oferta ulega stałemu wzbogaceniu. Pod względem zasięgu działalności wyróżnia się firmy o zasięgu krajowym (lokalne lub działające na terenie całego państwa) i międzynarodowym

Z kolei, jeśli chodzi o sposób transportowania towarów, wyróżnia się firmy wykorzystujące środki typowe dla transportu lądowego (kolejowego, lotniczego), morskiego oraz lotniczego. 

Niektóre z firmy transportowych to firmy uniwersalne (tzn. świadczą usługi transportu różnorodnych towarów) bądź wyspecjalizowane np. w transporcie materiałów sypkich, zwierząt itp.

Jak założyć firmę transportową?

W odróżnieniu od większości istniejących branż, działalność transportowa jest działalnością koncesjonowaną. Oznacza to, że aby uruchomić działalność gospodarczą w tym zakresie, konieczne jest posiadanie licencji. 

Aby otrzymać licencję, przyszły przedsiębiorca musi spełnić następujące warunki:

  • posiadanie zdolności finansowej (warunki określono w ustawie o transporcie drogowym),
  • niekaralność,
  • kompetencje zawodowe udokumentowane przez certyfikat kompetencji zawodowych (maksymalny koszt uzyskania takiego certyfikatu to, w przypadku przedsiębiorcy zdającego wszystkie egzaminy, to na chwilę obecną 800 PLN).

Pozostałe aspekty, takie jak:

  • rejestracja na cele ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w ZUS,
  • rejestracja na cel podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług,
  • wybór kodu PKD oraz formy prowadzenia ksiąg rachunkowych,

są podobne jak w przypadku przedsiębiorstw z innych branż. Przedsiębiorstwo może działać w każdej formie prawnej, za wyjątkiem spółki partnerskiej. 

W jaki sposób działa firma transportowa

Podstawowym obszarem działalności firm transportowych jest świadczenie usług przewozu towarów bądź pośrednictwo przy przewozie. 

W związku z tym, oprócz fizycznego przemieszczenia towaru za pomocą wybranego środka transportu, przedsiębiorstwo transportowe musi zadbać o takie elementy, jak:

  • przygotowanie wymaganych prawem dokumentów przewozowych,
  • asysta przy rozładunku i załadunku towaru, zweryfikowanie zgodności towaru z zapisami w dokumentacji przewozowej (np. poprzez zważenie ładunku),
  • zapewnienie sprawnych technicznie środków transportu oraz wykwalifikowanych kierowców.

W dobie nowoczesnych rozwiązań informatycznych wspomagających funkcjonowanie biznesu użytecznym sposobem na zarządzanie przedsiębiorstwem transportowym jest wykorzystanie technologii komputerowej. Sprawdza się to m.in. podczas takich działań, jak:

  • analiza kosztów i zużycia paliwa przez kierowców,
  • wystawianie faktur i dokumentów przewozowych,
  • monitorowanie trasy wykonywanej przez kierowców,
  • zarządzanie czasem pracy.

Z powyższych informacji wynika, że prowadzenie działalności transportowej – w porównaniu z wieloma innymi branżami – nie jest proste i zostało obwarowane licznymi wymogami, takimi jak np. wymóg posiadania licencji. 

Jest to konieczne, bowiem działalność ta dotyczy sektora szczególnie ważnego dla gospodarki, a od prawidłowego wykonywania działalności zależy nie tylko jakość towarów, ale także zdrowie i życie ludzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *