Usługi i produkty, które ułatwiają transport drogowy

przez | 22 czerwca 2021

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług transportowych nie jest niczym prostym – wie o tym z pewnością każdy, kto zdecydował się na podjęcie się takiego wyzwania. Z drugiej jednak strony, dobrze prosperująca firma transportowa to gwarantowany sukces w biznesie, a codzienne zarządzanie firmą można znacząco usprawnić.

Trudności w prowadzeniu firmy transportowej

Przedsiębiorcy z branży transportowej muszą liczyć się z różnorodnymi wyzwaniami trudnościami. Do najważniejszych z nich należą między innymi:

  • trudność w pozyskiwaniu nowych zleceniodawców,
  • konieczność stałego monitorowania przychodów i wydatków,
  • nierzetelni kontrahenci.

To tylko niektóre z zagrożeń, jakim muszą stawić czoła ci, którzy posiadają przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie transportu drogowego (aczkolwiek wyzwania są też chlebem codziennym dla firm wykonujących np. transport morski czy lotniczy).

Systemy telematyczne – nowoczesna technologia wybawieniem

Systemy telematyczne to takie oprogramowanie komputerowe, które wykorzystuje rozwiązania informatyczne oraz telekomunikacyjne w taki sposób, by przedsiębiorca mógł w prosty sposób:

  • łatwo kontaktować się z kierowcą (poprzez komunikator dostępny na urządzenia mobilne),
  • rejestrować obszar wokół jadącego pojazdu za pomocą kamer (jest to przydatne np. w przypadku kolizji na drodze),
  • generować przejrzyste raporty na temat np. ilości spalanego paliwa.

Dzięki takim rozwiązaniom znacznie łatwiejsze są np. planowanie optymalnych tras oraz analiza rentowności (to ostatnie jest możliwe także dzięki np. wykorzystaniu Excela, ale jest to znacznie bardziej czasochłonne rozwiązanie).

Bat na nierzetelnych kontrahentów – faktoring

Bat na nierzetelnych kontrahentów – faktoring

Nierzetelni kontrahenci niewywiązujący się w terminie z zobowiązań oraz będące ich efektem zatory płatnicze to jeden z głównych problemów trapiących firmy z branży transportowej.

Na szczęście, w sukurs przedsiębiorstwom transportowym przychodzi sektor finansowy, oferując usługi faktoringowe.

Faktoring jest sposobem finansowania przedsiębiorstw, którego istota jest dość prosta: jeśli dostawca usługi transportowej (faktorant) nie otrzyma w ustalonym terminie zapłaty od odbiorcy, instytucja finansująca (faktor) zwróci mu należną kwotę pomniejszoną o prowizję, a po określonym w umowie czasie wezwie do zwrotu sumy faktoranta (faktoring z regresem) lub odbiorcę (faktoring bez regresu).

Giełda transportowa, czyli dostęp do rynku usług transportowych

Choć transport drogowy jest rozwiązaniem znacznie bardziej rozpowszechnionym w porównaniu z np. transportem lotniczym czy morskim, to nie oznacza to, że pozyskanie zleceniodawców usług transportowych jest proste.

Wręcz przeciwnie – na rynku działa obecnie wiele firm transportowych, w dodatku część z nich stosuje konkurencję cenową, przyczyniając się do obniżenia rentowności przewoźników.

Dobrym sposobem na pozyskanie nowych klientów jest skorzystanie z giełdy transportowej. Jest to internetowy portal, na którym można umieścić (bądź zlecić) usługę transportu drogowego i ustalić takie parametry, jak np. maksymalna cena za każdy przejechany kilometr.

Dzięki nowoczesnej technologii znacznie łatwiejsze staje się znalezienie kontrahenta z drugiego końca kraju.

Działalność biznesowa w zakresie transportu drogowego nie jest niczym prostym – tego nikt nie ukrywa. Z drugiej strony, w obecnych czasach istnieje wiele użytecznych produktów i usług, które ułatwiają działalność przedsiębiorstw z tego sektora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *