TSL Transport, spedycja i logistyka – na czym polegają różnice?

przez | 26 marca 2021

System gospodarczy każdego kraju cechuje się wysokim stopniem złożoności. Potrzebna jest zgodna współpraca oraz profesjonalne podejście wielu podmiotów, aby poszczególne towary zostały dostarczone do nabywcy w odpowiednim czasie i miejscu. 

Co oznacza pojęcie TSL?

Co oznacza pojęcie TSL?

Rozwinięciem skrótu TSL są nazwy trzech bardzo istotnych z punktu widzenia gospodarki sektorów: transportu, spedycji oraz logistyki. 

W ogólnym ujęciu, TSL obejmuje zatem wszelkie czynności związane z przewozem towarów, od znalezienia przewoźnika, przez zaplanowanie trasy, aż po fizyczny transport towaru, dostarczenie go do finalnego klienta i rozładunek towaru. TSL jest rozumiane zarówno w kontekście wymiany krajowej, jak i międzynarodowej.

Każdy z trzech elementów TSL jest bardzo ważny i jedynie wiedza oraz doświadczenie w każdym z nich umożliwiają sprawne dostarczenie ładunku.

Transport – clou branży TSL

W najprostszym rozumieniu, transport oznacza po prostu przemieszczenie wskazanego ładunku (np. produktów FMCG, alkoholu etylowego czy karmy dla zwierząt) z jednego wyznaczonego punktu do drugiego przy zastosowaniu wybranego środka transportu. 

W zależności od sposobu transportowania towaru, można wyróżnić następujące rodzaje transportu:

  • morski, 
  • lądowy (drogowy, kolejowy),
  • powietrzny,
  • przesyłowy (ten ostatni oznacza przemieszczanie towaru np. za pomocą rurociągów). 

Zkolei, ze względu na charakter przewożonego ładunku, wyróżnia się transport towarowy oraz pasażerski.

Spedycja, czyli organizacja jest najważniejsza

Spedycja to całokształt działań podejmowanych w celu zorganizowania transportu wybranego ładunku. Spedycja pomaga w nawiązaniu relacji pomiędzy podmiotem wysyłającym przesyłkę oraz jej odbiorcą. 

Za nadzór nad czynnościami spedycyjnymi odpowiada spedytor, do którego zadań należy m.in. ustalenie trasy, warunków załadunku i rozładunku towarów oraz nadzór nad sporządzeniem zgodnej z prawem dokumentacji przewozowej (listy przewozowe, ubezpieczenia, pozwolenia). 

Celem spedycji jest organizacja transportu ładunku w sposób bezpieczny, prawidłowy (pod wskazany adres) oraz ekonomicznie opłacalny tak, aby koszty transportu nie przewyższały korzyści związanych z transportem produktu.

Logistyka – planowanie to podstawa transportu

Logistyka - planowanie to podstawa transportu

Celem trzeciego z elementów TSL, logistyki, jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz terminowości przewozów. Jak to zrobić? Otóż, w tym celu pracownicy odpowiedzialni w przedsiębiorstwie za logistykę muszą zadbać o prawidłowy przebieg takich działań, jak: odbiór przesyłek oraz wybór odpowiedniego dla danej przesyłki rodzaju transportu. 

Ale to nie wszystko. Konieczne jest bowiem jeszcze odpowiednie rozplanowanie wszystkich działań tak, aby przepływ towarów cechował się płynnością (konieczne jest zatem przewidywanie zmian popytu i podaży na rynku). 

Podsumowując – bez sprawnej logistyki dostarczenie towaru do odbiorcy nie byłoby możliwe. 

Obecnie znaczenie TSL jest wysokie i stale rośnie. Choć transport, spedycja i logistyka zajmują się innym obszarem działań przedsiębiorstwa, to zgodna współpraca między specjalistami TSL jest konieczna, by proces transportu towarów przebiegał bez zakłóceń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *